ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA
Kodlama Öğreten Kitap - 4 Yaş ve Üstü Herkes İçin

ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA KÜTÜPHANESİ (CiK) PROJEM YAKINDA GITHUB'DA

14 Ekim 2015 - Zafer Demirkol

Merhaba arkadaşlar, "Çocuklar için Kodlama" kitabım kısa bir süre sonra çıkacak. Daha öncede değişik kanallardan duyurularını yapmıştım.
Çocuklara kodlamayı anlatmayı sadece bir kitap olarak değil daha geniş çaplı bir proje olarak düşünüyorum.  Kitap bunun sadece bir adımı. Bu amaçla, Üniversitelerle bazı projeler planlama aşamasındayım.
Diğer bir adım olarak www.cocuklaricinkodlama.com sitesini açtım,  facebook grubu oluşturdum https://www.facebook.com/groups/cocuklaricinkodlama
Diğer somut bir adımı da şimdi burada duyuruyorum:
Çocuklar için Kodlama Kütüphanesi (CiK) oluşturuyorum.
Bu bir program kütüphanesi. Teknik detaylarına burada girmeyeceğim (başka platformlarda detaylarını teknik olarak açıklarım).
Temel amaç çocuklarımıza programlamayı öğretirken basit, anlaşılabilir, eğlenceli, her yerden, her  platformdan ulaşılabilir bir araç sunmak.
Yukarıda da söylediğim gibi bu bir program kütüphanesi, alt yapısı JavaScript programlama diline ait olan bu kütüphaneyle "Türkçe" komutlar verilebilecek.
Örneğin öğrenci "cik.dikdörtgen(300, 200)" yazdığında ekrana 300x200 boyutunda bir dikdörtgen çizilecek cik.dikdörtgen.renk="kırmızı" komutu verdiğinde dikdörtgenin rengi kırmızı olacak.
Kütüphaneyi tasarlarken her platformda çalışabilir (Desktop, iPhone, iPad, Android, Windows Phone vs) bir yapı gözettim. Böylece fırsat eşitliği de doğacak.

Web tabanlı olacağı için sadece bir Web Browser'la çalışabilecek, herhangi bir program yükleme gerekliliği olmayacak.
Buna benzer kütüphaneler İngilizce veya başka dillerde mevcut ancak benim bildiğim kadarıyla çocuklar için özelleştirilmiş Türkçe bu yapıda bir kütüphane yok.  Bazı kütüphane ya da platformlar Türkçeleştirilebiliyor ancak İngilizce gramer yapısındaki farklılıklardan dolayı anlaşılması zor yapılar ortaya çıkıyor.  Bu kütüphanenin bize ait bir proje olmasını istiyorum.
CiK alt yapısıyla ilgili çalışmalarımda epey bir yol aldım. Ancak bunu tek başıma yapmak çok zaman alıcı, projeyi yakında github.com da açık kaynak kod olarak sunacağım. 
Bu proje kesinlikle açık kaynak bir proje, hiç bir şekilde ticari bir kullanımı olmayacaktır. Ve lisans olarak buna izin verilmeyecektir. Amaç -yukarıda da söylediğim gibi- çocuklarımıza yerel bir kütüphane sunarak daha anlaşılır, eğlenceli, genişletilebilir , her yerden ve her platformdan ulaşılabilen bir programsal araç sunmak.
Tecrübeli yazılımcı arkadaşları, yazılım firmalarını bu projeye destek vermeye çağırıyorum. github adresini yakında  paylaşacağım, teknik detaylarını oradan takip edebilirsiniz.

Hakkında


"Çocuklar için Kodlama" kitabı programlama temel kavramlarını platform bağımsız anlatan, temel olarak çocuklara yönelik ancak programlamayı öğrenmek isteyen herkesin yararlanabileceği bir kitaptır. Kitap 4. yaştan başlayıp üst yaş sınırı olmayan bir içeriğe sahiptir. 4-12 Yaş grubu için bir öğretmen ve ebeveyn eşliğinde faydalanılabilir.

Kitaptaki uygulamaları herhangi bir bilgisayarda, tablette ve mobil telefonda yapabilirsiniz. Program yüklemeye veya kurulum yapmaya gerek yoktur. Okulda yaptığınız uygulamalara evden veya başka bir yerden tekrar ulaşıp devam edebilirsiniz. Kitabın yazarı çocuklara kodlama öğretmeye amaçlayan Türkiye'deki bu konudaki ilk programsal kütüphane olan "Çocuklar için Kodlama - CIK" kütüphanesini geliştirmiştir.

İLETİŞİM