ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA
Kodlama Öğreten Kitap - 4 Yaş ve Üstü Herkes İçin

Çocuklara Programlamayı Nasıl ÖĞRETİRİZ?

4 Mart 2016 - Zafer Demirkol

Programlamanın bir takım temel prensipleri vardır. Bu prensipler kullanılan programlama dilinden bağımsızdır.
Hangi programlama dilini kullanıyor olursak olalım değişmeyen bu prensipleri her yaştaki çocuğa öğretebilirsiniz. Tabii ki yaş grubuna göre kullanacağınız araçlar ve ifadeler farklı olacaktır ama prensipler değişmeyecektir. İki ayrı parçaya bölünmüş bir balık resmini birleştirmek aslında bir algoritmayı uygulamaktır ve bu uygulamayı 4 yaşındaki bir çocuk bile yapabilir. Buna karşı lisedeki bir öğrenciden çan eğrisi uygulamasının algoritmasını geliştirmesi beklenebilir. Sonuçta ikisi de algoritmadır. Sadece biri 4 yaşındaki bir çocuk için basitleştirilmiştir. Algoritmalar gibi temel prensipler vardır programcılıkta. Diğer bir ifadeyle olmazsa olmazlar.
İşte çocuklara bunlar anlatılabilir, ama tekrar ediyorum yaş grubuna özel anlatılmalı bunlar ve yaş grubuna özel araçlar kullanılmalı.
22
Araçlar deyince burada biraz detay vermeliyim. Kitabımda da yazdığım gibi çocuklara programlama veya kodlama öğretirken kullanabileceğimiz araçları temin etmek hiç zor değil. Hatta gereğinden çok fazla araç var. Burada “araç” dan neyi kastettiğimi açıklayayım önce. Araç derken çocuğa programlamanın prensiplerini anlatırken kullanacağımız her türlü uygulama ve görsel malzemeden bahsediyorum. Evet, gerçekten de gereğinden çok fazla araç var bu konuda. Burada asıl kafa karışıklığını yaratan da bu. Programlama veya kodlama zaten yeterince ürkütücü gelen bir konu (ki aslında hiç de öyle değil) bir de bir sürü kafa karışıklığı yaratan araç girince işin içine veliler, öğretmenler bir adım daha uzak duruyorlar.
Ama korkulacak bir şey yok, bence yapılması gereken programlamanın temel prensiplerini bilmek ve bu çerçeve üzerinden giderek ilerlemek en sağlıklı yaklaşım. Bu prensipleri, kuralları anlatırken isteyen istediği aracı kullansın ama bu rotadan şaşmasın. Peki, nedir programlamanın temel yapıları? Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
  • Algoritmalar
  • Döngüler
  • Koşul Yapıları
  • Fonksiyonlar-Prosedürler
  • Grafik Mantığı
  • Değişkenler
  • Listeler, Diziler
  • Programsal Nesneler
Öğrenme sırasına göre verdiğim bu ana konular günümüz programlama tekniklerinin temellerini oluştururlar ve her yaş grubuna hitap edecek şekilde anlatılabilirler. Örneğin yetişkinlere programlama eğitimi verirken öncelikle değişken ve tiplerinden başlarım. Ancak bir çocuk için bu başlangıç pek eğlenceli olmaz ve daha başlamadan programcılık kariyeri bitebilir bu tip bir başlangıçla. Onun için öncelikle eğlenceli algoritmalardan başlamak doğru bir yaklaşım olacaktır.
10
Çocuklar eğlenceli bir algoritma geliştirirken aslında bir programın alt yapısını da oluşturduklarının farkında olmayacaklardır ilk başta ama aslında programcılığın en temel konularından birini gerçekleştireceklerdir. Aynı şekilde eğlenceli konulardan biri de döngülerdir programcılıkta, aslında bu konu değişkenler öğretildikten sonra anlatılır büyüklere, ancak çocuklara tekrarlayan şeyler yapmak eğlenceli gelir.
Tekrarlı eylemleri yapan ifadeleri görsel biçimde oluşturarak aslında bir döngü kodu yazabilir küçük öğrencimiz ve bu tekrarlı eylemlerden büyük bir keyif alır. Özetle şunu söylemek istiyorum, yüzlerce araç olabilir ama 7-8 tane temel prensip var. Bu prensipleri yeterince öğrenip çocuklara bu yol haritasında mümkün olduğunca basit anlatabilecek araçları siz kendiniz seçin. Unutmayın konuya ne kadar hakimseniz o kadar basit anlatırsınız.

Hakkında


"Çocuklar için Kodlama" kitabı programlama temel kavramlarını platform bağımsız anlatan, temel olarak çocuklara yönelik ancak programlamayı öğrenmek isteyen herkesin yararlanabileceği bir kitaptır. Kitap 4. yaştan başlayıp üst yaş sınırı olmayan bir içeriğe sahiptir. 4-12 Yaş grubu için bir öğretmen ve ebeveyn eşliğinde faydalanılabilir.

Kitaptaki uygulamaları herhangi bir bilgisayarda, tablette ve mobil telefonda yapabilirsiniz. Program yüklemeye veya kurulum yapmaya gerek yoktur. Okulda yaptığınız uygulamalara evden veya başka bir yerden tekrar ulaşıp devam edebilirsiniz. Kitabın yazarı çocuklara kodlama öğretmeye amaçlayan Türkiye'deki bu konudaki ilk programsal kütüphane olan "Çocuklar için Kodlama - CIK" kütüphanesini geliştirmiştir.

İLETİŞİM