ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA
Kodlama Öğreten Kitap - 4 Yaş ve Üstü Herkes İçin

Çocuklara Programlama Öğretme Zamanı Geldİ

15 Ekim 2015 - Zafer Demirkol

Evet zamanı geldi. Biraz daha durursak geçecek.
Çocuklarımıza kodlama öğretmenin zamanı geldi.
Buradaki tek sorun, bunu nasıl yapacağız?
Bu konuda araç sıkıntısı yok... Yani çocuğunuza programlamayı öğretirken kullanabileceğiniz programlar, web siteleri, bilgisayar gibi araçlardan bahsediyorum.
İnternette ararsanız onlarca yüzlerce kaynak bulabilirsiniz.
Esas soru hala değişmiyor: çocuğuma, öğrencime programlamayı nasıl öğreteceğim?
Araç olması yetmiyor... Bunları nasıl kullanacağız?
İşte maalesef buna yönelik kaynaklar yok.
Yani o an çocuğunuza kod öğretmek için kullandığınız programdaki, kaplumbağa uygulamasını neden yapıyorsunuz?
Bu yaptığınız uygulamanın gerçek dünyadaki programlama tekniklerindeki karşılığı nedir?
Programlama temel tekniklerinden hangisini öğreniyor? ve "daha hangi teknikleri hangi sırayla öğrenmeli?" ve "bu öğrendikleri gerçek programlama yapılarında işe yarayacak mı?" gibi daha pek çok soru işareti oluşuyor.
Yani sonsuz bir soru yumağı içinde, sadece labirentte ilerleyen bir kaplumbağa uygulamasını yapması, çocuğumuzun programlama konusunda ilerlemesini sağlamayacaktır.
Ancak bilinçli hazırlanmış bir metotla, yukarıdaki soruları da cevaplayan, sistematik yöntem ve uygulamalarla olabilir bu.... İşte kitabı bunun için yazdım.

Hakkında


"Çocuklar için Kodlama" kitabı programlama temel kavramlarını platform bağımsız anlatan, temel olarak çocuklara yönelik ancak programlamayı öğrenmek isteyen herkesin yararlanabileceği bir kitaptır. Kitap 4. yaştan başlayıp üst yaş sınırı olmayan bir içeriğe sahiptir. 4-12 Yaş grubu için bir öğretmen ve ebeveyn eşliğinde faydalanılabilir.

Kitaptaki uygulamaları herhangi bir bilgisayarda, tablette ve mobil telefonda yapabilirsiniz. Program yüklemeye veya kurulum yapmaya gerek yoktur. Okulda yaptığınız uygulamalara evden veya başka bir yerden tekrar ulaşıp devam edebilirsiniz. Kitabın yazarı çocuklara kodlama öğretmeye amaçlayan Türkiye'deki bu konudaki ilk programsal kütüphane olan "Çocuklar için Kodlama - CIK" kütüphanesini geliştirmiştir.

İLETİŞİM